Autobazar Arho recenze vozidel Autobazar ARHO


Citroën C3 od 2001

Vloženo: 14.02.2012 Změna: 19.11.2012 14:50 Diskuze: 0

Citroën představil svůj nový malý vůz na podzim 2001. Cé-trojka se nestala přímým nástupcem typu Saxo, ten nahradil až o dva roky později menší typ C2, postavený na zkrácené podlahové plošině. Malý vůz s dvojitým šípem ve znaku dosáhl velkých proodejních úspěchů, vždyť za necelé čtyři roky výroby sjel z pásu miliontý kus. Tvary jeho zaoblené karoserie neuráží estetické cítění ani na sklonku kariéry, není ovšem divu, že C3 se líbí zejména něžnější polovině lidstva.

C3 byla uvedena na trh s pětidveřovou karoserií a zážehovými motory 1,1 l (44 kW), 1,4 l (55 kW) a 1,6 l (80 kW). V nabídce nemohla chybět ani přeplňovaná vznětová jednotka HDI o objemu 1,4 l a výkonu 50 kW. V roce 2002 měl premiéru odvozený kabriolet Pluriel. Výhradně třídveřový automobil s originální koncepcí odnímatelných dílů střechy včetně oblouků však prodejní úspěch nezaznamenal. Přesto se stále vyrábí a jaře letošního roku prodělal mírné úpravy. Český dovozce jej však od roku 2006 už nenabízí. Neúspěch zčásti zavinila i robotizovaná převodovka SensoDrive, které se v roce 2002 dočkala i menší C2 a později i obyčejná C3, obě ovšem již s přeprogramovaným softwarem, který řazení výrazně zrychlil.V roce 2003 se pak pod kapotu dostal nový turbodiesel 1,4 HDI se čtyřmi ventily na válec a výkonem 66 kW, o dva roky později byl však z nabídky vyřazen, protože nesplňoval normu Euro 4.

Na jaře 2004 byla v Ženevě představena nová drsně vyhlížející varianta X-TR se zvýšenou světlostí a oplastováním, žádný terénní automobil to však pochopitelně není. Pohon všech kol byste hledali marně, místo něj je vůz vybaven pouze diferenciálem se zvýšenou svorností. Dalšími novinkami byly zážehová šestnáctiventilová čtrnáctistovka s výkonem 66 kW a vznětový motor 1,4 l (50 kW) v kabrioletu Pluriel. Na podzim roku 2005 prodělal malý citroën stylistické změny na přídi – změnilo se žebrování masky a zvětšilo logo, v interiéru se objevily kvalitnější plasty a nabídku doplnil nový turbodiesel 1,6 HDI s 80 kilowatty a filtrem pevných částic. V roce 2006 pak byla řada C3 rozšířena o verzi motoru 1,4 l (55 kW), která umožňuje provoz na stlačený zemní plyn , s tímto druhem pohonu má ale nižší výkon 49 kW.

Spolehlivost

Největším kladem zaobleného citroënu je bezesporu jeho zavazadelník – 305 l v základním uspořádání je při délce 3850 mm výtečná hodnota . Některé verze mají navíc falešné dno (systém nazývaný Moduboard), které dovoluje vyrovnání podlahy zavazadelníkku a sklopených zadních sedadel. Podvozek je dostatečně komfortní, interiér na svou třídu vzdušný a vpředu i prostorný. Na zadních sedadlech mají s nedostatkem místa nad hlavou problémy už průměrně rostlí jedinci. Díky vyšší stavbě a velké zasklené ploše poskytuje karoserie řidiči slušný přehled o dění kolem automobilu. Co se pohonných jednotek týče, skvělé jsou zejména motory HDI, jak slabší čtrnáctistovka s osmi i šestnácti ventily, tak i silnější motor 1,6 l. Ty potěší majitele dostatečným výkonem i nízkou spotřebou.

Antikorozní ochrana je na velice dobré úrovni. Měkčí naladění podvozku si samozřejmě vyžádalo svou daň v jízdních vlastnostech, které jsou v dnešních měřítkách podprůměrné, ovšem C3 není a ani nechce být sportovním automobilem. Bývá také kritizována za měkká a nepohodlná sedadla. Samozřejmě, řazení je bohužel francouzsky gumové a dráhy řadicí páky v kulise jsou dlouhé a poněkud rozevláté. Ideální pohonnou jednotkou rozhodně není základní motor 1,1 l, který má s vozem poměrně dost práce, nenáročnému řidiči či řidičce v městském provozu však plně postačí. Obehranou písničkou jsou pak plasty v interiéru, které u ojetin vržou. Na hranici dálničního rychlostního limitu se negativně projevuje i vyšší stavba karoserie aerodynamickým hlukem.