Autobazar Arho recenze vozidel Autobazar ARHO


Jeep Grand Cherokee 2.5 CRD - 2000

Vloženo: 17.02.2012 Změna: 19.11.2012 15:11 Diskuze: 0

Když se řekne Jeep, každý si představí teréňák. Skutečně se toto slovo vžilo tak, že jím široká veřejnost označuje všechny terénní vozy. A jak tedy obhájí Jeep svoji pověst? Už na první pohled je znát, že konstruktéři tohoto modelu vytvořili nejen zccela nový kabát. Po 18 letech se sice zcela nový design blíží k zaoblení japonců, ale přesto si zachovává svou tvář a hned na první pohled je znát, že maska pochází od proslulého Willyse a datuje se do čtyřicátých let.

Podobné vozy v nabídce autobazaru ARHO

Další novinka se skrývá pod kapotou, kde je umístěn motor značky VM pocházející z Itálie, s přímým vstřikem paliva Comon Rail, který dává při objemu 2,5 litru výkon 104 kw s točivým momentem 312N.m při 1.800/min, což oceníte zejména v terénu. Další změnou je výměna přední tuhé nápravy za nezávislé zavěšení na příčných ramenech. Otázkou je, zda tento posun je k lepšímu ? Když se to však bude posuzovat z pohledu uživatele, který používá vůz v těžkém terénu, je to pro běžný provoz naopak plus. Jak se tedy chová nový Jeep Cherokke Sport 2,5 CRD na silnici. Poněkud negativně překvapí dynamika jízdy, neboť vzhledem k udávaným výkonům očekáváte svižnou akceleraci a dynamickou jízdu. Důvod je však patrný. Nový Cherokee je o 300 kg těžší něž předchůdce. Proto je třeba být při rozjezdu vozu vážícího podle výbavy kolem dvou tun trochu shovívavý. Když už je vůz v pohybu, chová se příjemně a není problém s ním uhánět po dálnici 166 km/h s otáčkoměrem na hodnotě 4.000/min.

Řazení jde podle znalců Jeepů výjimečně lehce a přesně. Průměrná spotřeba kolem 11 l/100 km je také přijatelná. Podvozek je díky novému zavěšení předních kol a přepracované zadní tuhé nápravě komfortně odpružen, neočekávejte však "měkkou ameriku, vždyť vůz je spíš skutečný offroad. Zcela nová je i karoserie, která přibyla do délky a hlavně do výšky. Tím se zvětšil nejen prostor pro cestující, ale i pro zavazadla, k nimž je nyní přístup přes do boku se otvírající páté dveře, se samostatně otevírajícím se sklem. Uvnitř vozu najdeme zcela nový, tak trochu sportovní interiér, který se liší od "klasických amerik". Vpředu jsou pohodlná sedadla nabízející dostatek prostoru, sedák zadní lavice je krátký a při delší cestě poněkud nepohodlný. Z mého pohledu bych vytknul nedostatek místa pro nohy řidiče u pedálů, levou nohu si prostě nemáte kam položit.

Je to off road nebo SUV

Zdálo by se, že charakter vozu, který postrádá klasický žebřinový rám, ho řádí mezi takzvané SUV, ovšem údaje výrobce hovoří o zpevnění samonosné karoserie integrovaným pomocným rámem z vysoce pevnostní oceli o 43%, a tak by měl nový Cherokee být prvvním teréňákem bez žebřinového rámu, který se může pustit i do tvrdého terénu. O tom, že to s ježděním v terénu myslí vážně, vás přesvědčí hned po zařazení terénní redukce, které při převodu 2,72:1 doslova šplhá terénem na volnoběhu 800/min. Motor dodává dostatečný výkon od nízkých otáček a v případě potřeby stačí sešlápnout plyn na 1.800/min a máte k dispozici max. točivý moment 312 N.m. Dalším kladem, který se postupně vytrácí u konkurence, jsou velmi dobré nájezdové úhly a světlá výška vozu 200 mm, která i přes delší rozvor dává dobré předpoklady pro pohyb v terénu.

Nezávislé zavěšení přední nápravy sice trochu ubralo z možnosti častého používání v těžkém terénu, ale na druhou stranu vzhledem ke konstrukci karoserie toto užití od vozu asi nikdo nečeká. Nezávislé zavěšení na příčných ramenech se zdá robustní a pro občasné výlety do těžkého terénu dostatečné. Brodění není problém, jen je třeba dávat pozor na větší hloubku nad 400 mm a vlnu, která se po vjetí do vody vytvoří, neboť sání vzduchu není vyvedeno úplně ideálně. Co tedy říci závěrem, nový Cherrokee Sport je dobrý kompromis mezi klasickým SUV a terénním vozem, neboť Vám umožní jak komfortní pohyb po asfaltu, tak průjezd těžkým terénem. Jedná se určitě o výborný, dobře vybavený vůz,náš autobazar doporučuje u této motorizace dbát na kontrolu motoru, především netěsností. Tato motorizace je úsporná ale vozu neposkytuje dostatečnou dynamiku pro sportovnější jízdu. Ovšem pro klidné, pohodlné a úsporné cestování je ideální.