Autobazar Arho recenze vozidel Autobazar ARHO


Volkswagen Golf 1.6 TDI

Vloženo: 23.02.2012 Změna: 19.11.2012 15:28 Diskuze: 0

Stejně jako v případě vozu Škoda Octavia 1.6 TDI jde o volkswagenovský diesel nové generace se vstřikováním common-rail. Můžete si ho objednat i ve slabší variantě s výkonem 90 koní, ale my jsme jezdili v silnějším provedení s výkonem 105 koní a toččivým momentem 250 Nm. Vzhledem k tomu, že motor je naprosto identický s tím v Octavii, jsou spíše než podobnosti v jejich projevu zajímavé rozdíly – ano, ze sedadla řidiče by člověk snadno uvěřil, že jde o jinou pohonnou jednotku.

Zatímco Octavia se už na volnoběh ozývala klasickým turbodieselovým klepáním, byť kulturnějším než u dřívějšího „tédéíčka“, v Golfu stejný motor jen civilizovaně vrčí. A za jízdy se projevuje tak měkce, tak kulturně, že si téměř nevšimnete, jak pomalé auto ve skutečnosti řídíte. Opakujeme se, ale musíme znovu konstatovat, že současný Volkswagen Golf je v porovnání se svými koncernovými příbuznými zářným příkladem toho, co všechno dokáže zvládnutá práce s odhlučněním motorového prostoru. Ačkoliv Volkswagen Golf 1.6 TDI není s udávanou provozní hmotností 1318 kg žádný střízlík, síla motoru je zcela adekvátní pro všechny běžné provozní situace včetně dálnic – pokud ovšem nejezdíte častěji s více dospělými lidmi na palubě. Ani pak sice nehrozrí, že by se za vámi ve stoupacím pruhu vytvořila kolona spěchajících avií, ale pod zatížením ztrácí motor grácii a roste jeho žízeň.

Hodnocení autobazaru

1.6 TDI není pro Golf špatná motorizace, pokud trváte na dieselu a nemůžete přidat dalších sedmapadesát tisíc za motor 2.0 TDI. Postavme ale dilema opačně – pokud vám stačí Volkswagen Golf 1.6 TDI, nebyli byste šťastnější s benzínovým Volkswagenem Goolf 1.4 TSI 122 koní? Ten je ještě levnější, nesrovnatelně energičtější a jak jsme zjistili při srovnávacím testu Volkswagen Golf Plus vs. Toyota Verso, v cestovním režimu umí být senzačně úsporný. Asi nemusím říkat, kterému řešení bych dal přednost.