Autobazar Arho recenze vozidel Logo Autobazar ARHO


Peugeot 5008 1.6 THP - 2009

Vloženo: 21.02.2012 Změna: 19.11.2012 15:22 Diskuze: 0

Peugeot potřeboval nutně nasadit proti silné konkurenci v podobě Renaultu Scenic, Fordu S-Max a Opelu Zafira moderní a kvalitní MPV. Model 5008 se představil v polovině roku 2009 a jedná se o první Peugeot, který upouští od designu připomínajícího "žabí hubu" a vrací se k normálně vypadajícím liniím. Francouzi se prý při návrhu inspirovali u rychlovlaku TGV a také vám neunikne jistá podobnost s příbuzným Citroënem C4 Picasso. Kromě nového směru designu slibuje Peugeot i zlepšení jízdních vlastností, vyšší kvalitu a propracovanější ergonomii.

Nabídka podobných vozů

V nabídce našeho autobazaru se auto této značky nenachází.
Prosíme kontaktujte prodejce.

Už model Peugeot 3008 naznačil, že se ve francouzské automobilce něco obrací k lepšímu a že by konečně mohla zahodit kabát šedé průměrnosti, aspoň co se schopností na silnici týče. Pod kapotou testovaného vozu byla známá přeplňovaná benzínová šestnáctistovka o výkonu 156 koní, která pohání přes šestistupňovou manuální převodovku přední kola. Na podvozku Peugeot nijak neexperimentoval a nasadil dopředu nápravu se vzpěrami MacPherson a vzadu prostorově nenáročnou nápravu s torzní tyčí. Ačkoli to může na papíře vypadat nudně, celek funguje překvapivě dobře. Částečně za to může opravdu povedený motor vytvořený ve spolupráci PSA a BMW, který je velmi živý, rád se nechá vytáčet a výkon dodává lineárně bez jindy obvyklého turboefektu. Zároveň je ale i velmi tichý a kultivovaný a ve spojení s přesnou převodovkou s jasně definovanými drahami řazení dělá z překonávání dlouhých cest oblíbenou kratochvíli.

Na silnici

Sliby Peugeotu ohledně zlepšování jízdních vlastností a kvality nejsou jen plácnutím do vody. Tohle auto opravdu dobře jezdí a divili byste se, jak příjemně se vodí po zatočené okresce. Motor reaguje na povely plynu okamžitě už od nejnižších otáček, převodovka je rozumně poskládaná a díky vyváženému řízení a čitelnému podvozku tu najednou máme Peugeot, který jezdí ze současných modelů značky snad nejlépe. Reakce auta na vaše povely je velmi pohotová a dělá přesně to, co po něm chcete. Je možná až škoda, že nejde stabilizační systém vypnout. Pravda, nikdo ze zákazníků nebude jezdit tak, aby se vůbec dostal na limit přilnavosti, jenže s tímhle autem by skutečně mohla být zábava. Kdyby se Peugeotu podařilo implementovat tyto geny do modelů 207 a 308, měli bychom tu návrat ke kořenům, k zábavným hatchbackům. Velký podíl na vyváženosti auta má samozřejmě malý lehký motor. Není pochyb o tom, že s dvoulitrovým dieselem by byl Peugeot 5008 o něco nemotornější, tupější a těžkopádnější. Živá šestnáctistovka také autu uděluje velmi solidní dynamiku a nikdy nebudete mít pocit, že je tohle pomalé auto. Brzdy jsou nad očekávání dobré a celkem zdatně odolávají vadnutí. Překvapivě nelze ani nic zásadního vytknout pozici za volantem, rozmístění pedálů a umístění řadící páky. Bylo by sice fajn, kdyby šla sedačka řidiče spustit ještě o kousek níž, ale zvyknete si.

Bohužel se Peugeot 5008 nezbavil několika ergonomických přešlapů v podobě nelogického ovládání stíračů, rádia, navigace... No, vlastně všeho, na co sáhnete. Musíte si zvyknout a naučit se s tím, ale pokud do auta přesednete třeba z BMW nebo Volkswagenu (což se nám během testování stalo), bude vás nelogičnost rozčilovat. Zamrzí i špatná čitelnost přístrojů na přímém slunci nebo horší výhled vpřed přes tlusté sloupky. Kvalita zpracování interiéru šla nahoru, aspoň tedy těch dílů, na které vidíte a kterých se dotýkáte. Přístroje jsou dobře čitelné a vysouvací head-up displej je zajímavým detailem. Pokud často manipulujete se sedačkami, bude vás štvát, jak těžko se dají sklopit a posouvat. K odjištění pojistek musíte vyvinout dost síly a k pochopení, za co všechno musíte zatáhnout a co zmáčknout, bude možná potřeba doktorát z fyziky. Až se tím vším prokoušete, dostanete obrovský úložný prostor o objemu až 2506 litrů. V sedmimístném uspořádání je samozřejmě prostor pro zavazadla velmi omezený, ale aspoň zůstane vzadu místo pro dvě větší děti. Náš autobazar tento vůz hodnotí velmi dobře jako příjemné rodinné auto ve ktrém se pohodlně cestuje za poměrně málo peněz. Spotřebu benzínového motoru udržíte pohodlně u 8,5 litru na 100 km, a tak mi přijde nákup dieselu jako zbytečný, zvláště když je tento benzínový motor tak dobrý. A protože je na Peugeotu 5008 skutečně málo věcí, kvůli kterým byste ho neměli mít rádi, vážně stojí za úvahu.